√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

آشنایی باانواع بخاری های گازی

به‌صورت کلی می‌توان گفت به‌وسیله‌ای که از گاز و یا مشعل و همچنین لوله‌ای که متصل به گاز می‌باشد استفاده و کار می‌کند و همچنین دارای شرایط ایمنی می‌باشد و شکل و ظاهری چهارگوش فلزی دارد بخاری گازی می‌گویند. شما عزیزان توصیه می‌کنیم که در هنگام خرید بخاری گازی به‌جای توجه کردن به زیبایی ظاهر و شکل بخاری و یا به دنبال خرید یک بخاری گازی صفحه با قیمت بسیار کم‌توجه و نظرتان را به‌سوی نکات ایمنی و همچنین استانداردهای بخاری گازی ببرید. به این دلیل که تنها گرمای بخاری گازی شما لذت‌بخشنمی‌باشد و همچنین این را هم بدانید که بخاری های گازی  حادثه‌های بعد و تلخی را همراه خود دارد که البته این حادثه‌های بد در صورت رعایت‌نکردن نکات ایمنی به وجود می‌آیند که این موضوع می‌تواندهزینه‌های بسیار زیاد حتی چندبرابرهزینه‌ای که بابت خرید بخاری گازی‌تانداده‌اید به وجود بیاورد و این موضوع باعث می‌شود که ضرری بسیار بزرگ و سنگین و همچنین جبران‌ناپذیر به شما وارد شود دقت کنید.

آشنایی با انواع بخاری

مهیا صنعت با بهره گیری از اساتید مجرب در امر آموزش و نیز استفاده از تجهیزات به روز و پشتیبانی های بی نظیر که از کارآموزان خود انجام می دهد عنوان بهترین آموزشگاه تعمیرات لوازم خانگی را به خود اختصاص داده است. علاقه مندان به لوازم خانگی می توانند باتوجه به کیفیت بالای آموزش و نیز شهریه بسیار پایین آموزشگاه مهیا صنعت را برای سپری کرده دوره تعمیرات لوازم خانگی انتخاب کنند.ما در مجموعه مهیا صنعت تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا با بالاترین کیفیت آموزشی را اعم از استفاده از اساتید حرفه ای و باتجربه ، لوازم و تجهیزات تخصصی و بروز ، پشتیبانی نامحدود و… رضایت صد در صدی کارآموزان خود را جلب کنیم.

از دیگر قطعات بخاری  شمعک است که با توجه به نوع بخاری دارای انواع مختلفی است. اما متداول‌ترین مدلی که این قطعه دارد،  دارای سه شعله می‌باشد. این شعله‌ها هر کدام وظیفه خاصی بر عهده دارند.شعله‌ای که رو به بالا است برای گرم کردن سر ترموکوبل استفاده دارد، این شعله اگر ضعیف باشد یا خاموش شود ترموکوبل گرم نخواهد شد بنابراین بعد از اینکه شمعک روشن شد، با رها کردن دست شعله شمک نیز خاموش خواهد شد.شعله‌ای که در بخاری گازی رو به پایین قرار دارد برای روشن شدن شمعک توسط سیستم جرقه زن کاربرد دارد.شعله کناری نیز برای روشن کردن شعله اصلی بخاری استفاده می‌شود.اما موضوع مهم در این مورد تنطیم شعله یا افزایش شعله شمعک می‌باشد که برای این کار یک پیچ بزرگ در پشت شمعک قرار گرفته است. اگر آن را باز کنید، یک پیچ کوچک‌تر را می‌بینید که  با باز کردن این پیچ شعله شمعک افزایش پیدا می‌کند. اگر این پیچ را باز کنید اما شعله شمعک افزایش پیدا نکند می‌توان نتیجه گرفت که نازل شمعک و یا لوله شمعک مسدود شده است. پس لازم است که شمعک تمیز شود.

سیم پیزو و چینی جرقه زن بخاری

سیم پیزو و چینی جرقه زن دو قطعه مهم در بخاری گازی هستند که باعث ایجاد جرقه و روشن کردن شمعک می‌شوند. سیم پیزو در پی ضربه وارده از طرف قطعه ضربه زن (که در شکل با رنگ قرمز مشخص است) باعث تولید جرقه می‌شود، سپس این جرقه از طریق سیم رابط به چینی جرقه زن خواهد رسید. چینی جرقه زن در زیر شعله شمعک تعبیه شده است، این جرقه به شمعک برخورد می‌کند که باعث روشن شدن شمعک خواهد شد. اگر هر گونه ایرادی در این سیستم وجود داشته باشد، عدم روشن شدن شمعک را در پی دارد.

مدل بخاری گاز سوز دیواری برای نصب بر روی دیوار تولید می شود معمولا این نوع بخاری از بخاری های زمینی حجم کمتری دارند و گرمادهی آنها هم کمتر است. از این نوع بخاری برای اماکن کوجک مانند اطاق خواب، اطاق کودک، جاهای پر رفت و آمد و شلوغ، خانه های بچه دار و غیره بیشتر استفاده می شود. بخاری گازی مبله یا زمینی
بخاری گازی زمینی بصورت مبله بر روی زمین قرار می گیرد و متداول ترین و پر استفاده ترین نوع بخاری است معمولا شعله آن در درون محفظه قرار می گیرد و کاربر دسترسی مستقیم به شعله یا شمعک ندارد و این مسئله جنبه امنیتی دارد. معمولا در این بخاری از شیشه سکوریت استفاده می شود که هم جنبه دکوری دارد و هم کاربر می تواند شعله بخاری و میزان آنرا در هنگام تنظیم حرارت بخاری ببیند این بخاری ها ممکن است دودکش دار یا بدون دودکش باشد. بخاری گازی بدون نیاز به دودکش این نوع بخاری برای تخلیه منو اکسید کربن نیاز به دود گش ندارد و با استفاده از سنسور سنجش منواکسید کربن و اکسیژن بمحض رسیدن سموم خطرناک به حد غیر مجاز مشعل بخاری را خاموش می کند و بعد از افزایش اکسیژن و کم شدن گاز های سمی مجددا مشعل را روشن می کند این کار با استفاده از سیستم ODS که یک سیستم هوشمند است انجام می شود.بخاری گازی دود کش دار
در استفاده از این نوع بخاری حتما باید سموم ایجاد شده در نتیجه سوختن سوخت فسیلی از طریق لوله های مخصوص دود کش به بیرون هدایت بشوند عدم تخلیه کامل و صحیح این مواد می تواند صدمات جبران ناپذیری به اشخاص موجود درآن محیط وارد سازد. این بخاری ها می توانند زمینی یا دیواری باشند.
• شومینه های گازی:
نوعی بخاری زیبا و لاکچری است که شومینه های قدیمی و خانه های تاریخی که معمولا در فیلم ها آنها دیده ایم در ذهن اشخاص تداعی می کند. و باعث جذابیت محیط می شود البته مصرف سوخت شومینه های بیشتر از بخاری های گاز سوز معمولی است.
عیب یابی بخاری گازی:
علت خروج بوی گاز از بخاری گازی پس از روشن کردن
چندین علت موجب بروز این مشکل می شود: مسدود شدن مسیر دودکش اولین دلیل است.کنترلدودکش و اطمینان از عدم وجود مانع راه حل آن است. استفاده از دودکش با قطر مناسب راه حل دوم است. اگر از کلاهک دودکش استفاده نکنید، گاز های خروجی مجددا بر اثر وزش باد به بخاری باز می گردند.بنابراین استفاده از کلاهک مناسب الزامی است.
اگر پس از روشن کردن بوی گاز خام به مشام رسید،گاز نشتی دارد. احتمالا لوله های رابط بین شیر و پیلوت دچار اختلال شده اند. در هر صورت نشتی گاز دلیل اصلی است که باید حتما رفع گردد.

یکی دیگر از مشکلات رایج بخاری گازی جرقه نزدن فندک است. در صورتی که جرقه زن یا همان فندک کار نمی کند پس شمعک نمی تواند روشن شود. این مشکل ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد. اگر خودتان قصد عیب یابی و رفع مشکل بخاری گازی را دارید بهتر است ابتدا ورودی گاز را بررسی کنید، ممکن است گاز ساختمان به صورت ناگهانی قطع شده باشد.در صورت قطع شدن گاز بهتر است ده دقیقه صبر کنید سپس مجددا امتحان کنید. در صورتی که فندک کار نمی کند سعی کنید به وسیله کبریت شمعک را روشن کنید.دلیل دیگری که ممکن است موجب بروز این مشکل شده باشد تنظیمات فندک است. فندکی که داخل محفظه بخاری تعبیه شده است دارای دوپیچ حداقل و حداکثری است که در صورتی که به درستی تنظیم نشده باشند فندک به خوبی کار نمی کند. ابتدا سعی کنید پیچ ها را محکم کنید. اگر مشکل همچنان وجود داشت احتمالا فندک احتیاج به تعمیر یا تعویض دارد. اگر در این کار تجربه ای ندارید بهتر است این کار را به یه فرد با تجربه و ماهر بسپاری

شنیدن صدای انفجار زمانی که بخاری روشن می‌شود، برای صاحبان خانه غیرمعمول نیست. در برخی بخاری‌ها، به‌‌ویژه مدل‌هایقدیمی‌تر، صدای انفجار می‌تواندنشان‌دهنده تجمع گاز در اثر تاخیر در اشتعال باشد. اگر این صدا را شنیدید، فوراً با تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید. به‌خصوص اگر بوی گاز طبیعی در اطراف بخاری به مشام میرسد

                

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد