√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

آشنایی با انواع بخارهای برقی

استفاده از بخاری برقی برای فصل سرما یک امر اجتناب‌ناپذیر است. قبل از اینکه بخاری‌های گازی مرسوم شوند بخاری‌های نفتی و بخاری‌های برقی برای استفاده عموم رایج بودند. البته از بخاری برقی به ندرت استفاده می‌شد زیرا مصرف برق بالایی داشتند. افراد کمی نیز از شوفاژ برای سیستم گرمایی منزل خود استفاده می‌کردند. با گذشت زمان بخاری‌های گازی و سیستم‌هایگرمایشی دیگر جایگزین بخاری‌های نفتی شدند. در سال‌های نه چندان دور استفاده از بخاری برقی چندان مقرون به صرفه نبود، اما با پیشرفت تکنولوژی بخاری‌های برقی با انواع مختلف، وارد بازار شدند و اغلب آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برق کمی مصرف می‌کنند.

آشنایی با انواع بخاری برقی

دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه مهیاصنعت؛  تعمیرات بخاری برقی می‌‍ شود. این دوره سر فصل های کلی تعمیرات انواع دستگاه های برقی خانگی را در بر دارد. برای سهولت کارآموزان، مجموعه مهیا صنعت دوره تعمیرات لوازم خانگی را جدا کرده است. بدین منظور که هنرجویان بتوانند پس از کسب آموزش های پایه، آموزش های تخصصی را فراگیرند.آموزشگاه مهیاصنعت، ویژگی های متمایز کننده زیادی با سایر آموزشگاه ها دارد. برای مثال؛ تمرکز اساتید مهیاصنعت، برخلاف سایر آموزشگاه ها بر روی آموزشهای عملی است. ما از جلسه اول هنرجویان را با محیطی حرفه ای و سختی های کار دریک تعمیرگاه واقعی آماده خواهیم کرد. دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی مهیاصنعت، بیشترین تمرکز را بر روی آموزش های کاربردی و تبدیل هنرجویان به یک تعمیرکار متخصص قرار داده است. علت این امر هم وجود افرادی با مدارک تخصصی ولی فاقد دانش عملی است.

بخاری‌های برقی وسایل گرمایش برقی هستند که برای گرفتن انرژی الکتریکی به عنوان منبع ورودی انرژی و تبدیل آن به انرژی گرمایی برای گرم کردن در یک فضای خاص طراحی می‌شوند؛ به عبارت دیگر بخاری برقی یک وسیله الکتریکی است که جریان الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند. بخاری‌های برقی به دلیل عدم نیاز به دریچه خروجی، تنها سبک بخاری هستند که بدون استفاده از دریچه، ایمن هستند. این نوع تجهیزات برای گردم کردن فضای داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.تجهیزات موجود به راحتی می‌توانند فضای داخلی مکان را فقط در عرض چند دقیقه گرم کنند. بخاری‌های برقی بنا به نیاز شما در خانه‌ها، اداره‌ها، آشپزخانه‌ها یا حمام قابل استفاده هستند. مزایای بخاری برقی موجب می‌شود که این بخاری ساده‌ترین راه برای گرم نگه داشتن فضا باشد که در اختیار اکثر افراد قرار دارد.

 بخاری برقی فن دار

این مدل نیز همانطور که از نامش مشخص است، انرژی حرارتی تولید شده توسط المنت را توسط فن در محیط اطرف پخش میکند و تفاوت بین هیتر فن دار با تابشی، وجود فن در این نوع بخاری هاست.بخاری برقی تابشیبخاری برقی تابشی یا المنت دار؛ همانطور که از نامش پیداست، به کمک چند المنت انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل کرده و از طریق تابش آن را به محیط اطراف خود میدهد

۱- رادیاتور برقی

مردم رادیاتور برقی را به عنوان شوفاژ برقی و یا رادیاتور روغنی می‌شناسند. این محصول به شکل شبکه‌هایرادیاتور بوده که داخل پره‌هایش از روغن پرشده‌است. در این مدل بخاری برقی المنت باعث داغ شدن روغن موجود در دستگاه شده، روغن در پره‌ها حرکت می‌کند و محیط پیرامون خانه گرم می‌شود. در واقع روغن در این دستگاه به عنوان ناقل حرارت بوده نه سوخت دستگاه!

بخاری برقی کم مصرف

بخاری برقی کم مصرف، دستگاه  بخاری پنکه‌ای با توان مصرفی حدود ۳۰۰ وات است که گرمای تولید شده آن به وسیله لامپ یا المنت تأمین می‌شود. هیتر برقی مدل پنکه این گونه طراحی شده که هر زمان شما احساس سرما کردید، آن را روشن و به طرف خود قرار دهید. دستان و صورت شما بلافاصله گرم خواهند شد. هیتر برقی مدل پنکه این گونه طراحی شده که هر وقت شما نیاز داشتید آن را روشن و به طرف خود قرار دهید.

بخاری برقی کانوکتور

بخاری برقی کانوکتور با المنت گرم می‌شود. در این نوع بخاری امکان استفاده از فن هم وجود دارد. این مدل بخاری نیز مانند مدل تابشی کاملا بی‌صداست. در صورتیکه از حالت فن آن استفاده می‌کنید، صدای فن را خواهید شنید. ابعاد این نوع بخاری نسبت به نوع فن‌دار و تابشی بزرگتر است.

 بخاری برقی حمامی ضد آب

بخاری برقی حمامیضدآب چند مدل مختلف دارند. این بخارهای برقی سطح ایمنی بسیار بالایی دارند و کلید خاموش و روشن شدن آنها یک بند است. سیم برقی که در این مدل بخاری برقی استفاده می‌شود، صدرصدضدآب و کاملا ایمن است. این بخاری‌ها معمولا با لامپ مادون قرمز کار می‌کنند. توسط لامپ‌‌ها محیط را گرم می‌کنند. بخاری‌های برقی

بخاری‌های برقی که هم خاصیت همرفتی و هم خاصیت تابشی دارند به بخاری‌های برقی میکا معروف هستند البته با نام میکرمیک نیز شناخته می‌شوند. باید بدانید این نوع بخاری‌های برقی فقط توسط شرکت‌های خاصی طراحی و تولید می‌شوند و تعداد کم‌تری از آن‌ها موجود است. در این نوع بخاری‌های برقی، عنصر گرمایشی توسط لایه‌های ورق میکا پوشانده شده است. عنصر گرمایشی، سنگ میکا را گرم می‌کند و همین امر بخاری‌هایمیکا را قادر می‌سازد تا هم از طریق همرفت و هم از طریق تابش فعالیت کنند. هنگامی که میکا گرم می‌شود، تابش گرمایی ایجاد می‌کند بنابراین به آن اجازه می‌دهد تا به عنوان بخاری مادون قرمز عمل کند. علاوه بر این با گرم شدن هوای اتاق، هوای گرم به هوا منتقل می‌شود.بخاری‌های برقی میکا از فن استفاده نمی‌کند. از مزایای بخاری برقی در این نوع می‌توان به کارآمد بودن آن اشاره کرد، هم‌چنین این نوع بخاری برقی کم مصرف نیز هست. از آنجا که موتور فن در این نوع بخاری وجود ندارد کاملا بی‌صدا هستند و هوا را نیز خشک نمی‌کنند زیرا در درجه اول از گرمای تابشی استفاده می‌کنند.بدنه بخاری برقیدر بخاری های برقی، بدنه را الزاماً از فلز می سازند تا در برابر حرارت تولید شده مقاومت لازم را داشته باشد و از آن جا که بدنه بر اثر گرمای المنت ها سریع داغ می شود، از دسته های کائوچویی جهت حمل و نقل آن استفاده شده است. سایر اجزاء بخاری در قسمتهای مختلف بدنه جای می گیرند.

 ترمینال چینی بخاری برقی

ترمینال در تمامی وسایل برقی محل ورود و همچنین توزیع برق است. استفاده از ترمینال دو حسن را به همراه خواهد داشت.
اولاً اتصالات به صورتی مطمئن و ایده آل به یکدیگر مرتبط شده و با قرار گرفتن زیر پیچ ترمینال از استحکام مکانیکی و الکتریکی لازم برخوردار خواهند بود.
دوماً اتصالات در ترمینال، از بدنه فلزی و سایر قطعات کاملاً عایق است. از نظر استاندارد برق، ترمینال های به کار رفته در وسایل حرارتی، باید از چینی انتخاب شوند زیرا لاستیک و کائوچو در برابر حرارت به هیچ وجه با چینی قابل قیاس نیستند. ترمینال های چینی در انواع دو راهه و سه راهه تولید می شوند.

پایه فلزی نگهدارنده المنت بخاری برقی

توسط این پایه ها که در دو سوی المنت قرار می گیرند فاصله المنت از صفحه، تنظیم می شود. از آن جا که پایه ها توسط پیچ و مهره و عایق های چینی نر و ماده به صفحه منعکس کننده حرارت محکم می شوند، احتمال برخورد المنت ها با شبکه و یا صفحه انعکاس حرارت که منجر به اتصال بدنه خواهد شد، بسیار کاهش می یابد.

کلید بخاری برقی

وظیفه کلید کنترل فاز مدار است. نول در اکثر لوازم برقی، به همه مصرف کننده ها داده شده، فاز پس از کلید به آن ها می رسد. با قطع و وصل کلید، مصرف کننده در مدار قرار گرفته و یا از مدار خارج می شود.

یک کلید ساده دارای دو کنتاکت است، یکی از ورودی و دیگری فاز خروجی (شکل ۲) امّا بعضا از کلیدهای لامپ های استفاده شده که در حالت وصل، لامپ داخل آن روشن و در این حالت، وضعیت کار دستگاه به راحتی مشخص می شود. از آن جا که ولتاژ کاری لامپ بسیار کم است بایک مقاومت لایه ای سری بسته شده تا قسمت اعظم ولتاژ در آن افت نموده و به لامپ آسیب نرسد. شکل ۳ اجزاء داخلی یک کلید لامپ دار را نشان می دهد.

عایق چینی نر و ماده

قبلاً در بحث پایه فلزی نگهدارنده المنت توضیح داده شد که المنت پس از قرارگیری در این پایه ها، توسط پیچ و مهره به صفحه منعکس کننده حرارت متصل می شود. برای آن که برق (فاز یا نول) اتصال یافته به این پایه ها با صفحه فلزی انعکاس حرارت ارتباط نیابد، جدا ساختن آنها از یکدیگر ضروری است. عایق مورد استفاده باید در برابر حرارت پایدار باشد زیرا، درجه حرارت در اطراف صفحه انعکاس حرارت بسیار بالاست.عمل عایق نمودن المنت از صفحه مذکور توسط دو پایه چینی نر و ماده شکل (۴) صورت می گیرد. معمولا پایه ماده از روی صفحه و پایه نرینه از زیر صفحه به یکدیگر متصل می شوند و مسیری عایق جهت عبور پیچ و مهره را ایجاد می سازند. علت کاربرد پایه ماده از این رو است که قطر این پایه به مراتب بیشتر از پایه نرینه است و به همین دلیل

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد