√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

آشنایی با برد یخچال فریزر

از قسمت‌های مهم و کلیدی در ساختمان یخچال فریزرها برد آنها می‌باشد.برد الکترونیکی یخچال عملکردی همانند مغز انسان دارد. در واقع وظیفه اصلی برد یخچال، کنترل چرخه کمپرسور و یخ زدایی برای یخچال است. زمانی که یخچال به سرما سازی احتیاج پیدا می‌کند، برد الکترونیکی ولتاژ برق را به طرف کمپرسور و فن‌ها ارسال می‌کند و این عملکرد را ممکن می‌سازد. این روال، به‌درستی فرایند یخ زدایی را مدیریت خواهد کرد. هر آنچه در قطعات یخچال خراب شود، دلیلی بر خرابی برد یخچال است.

مهیا صنعت با بهره گیری از اساتید مجرب در امر آموزش و نیز استفاده از تجهیزات به روز و پشتیبانی های بی نظیر که از کارآموزان خود انجام می دهد عنوان بهترین آموزشگاه تعمیرات لوازم خانگی را به خود اختصاص داده است. علاقه مندان به شغل تعمیرات برد یخچال می توانند باتوجه به کیفیت بالای آموزش و نیز شهریه بسیار پایین آموزشگاه مهیا صنعت را برای سپری کرده دوره تعمیرات لوازم خانگی انتخاب کنند.ما در مجموعه مهیا صنعت تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا با بالاترین کیفیت آموزشی را اعم از استفاده از اساتید حرفه ای و باتجربه ، لوازم و تجهیزات تخصصی و بروز ، پشتیبانی نامحدود و… رضایت صد در صدی کارآموزان خود را جلب کنیم.

برای تشخیص عیب برد الکترونیکی به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

برق را قطع کنید.یخچال و فریزر را به جلو بکشید و یخچال را از برق جدا کنید

یخچال را حرکت دهید تا به راحتی به قسمت برد کنترل یخچال برسید.پوشش روی صفحه برد الکتریکی یخچال را بردارید.محل قرار گرفتن برد الکترونیک بر اساس مدل متفاوت است می تواند در پشت یخچال و فریزر باشد، در داخل یخچال و فریزر ، در دیوار جانبی و یا سقف باشد.با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ را از پوشش برد الکترونیک خارج کنید، سپس پوشش را بردارید.سیم را جدا کنید.قبل از جدا کردن سیم ها از آنها عکس بگیرید تا بعدا بتوانید آنها را به طور صحیح وصل کنید.بسته به نوع اتصال دهنده، ممکن است مجبور باشید اتصال دهنده ها را با انبردست و یا پیچ گوشتی باز کنید.

محل قرار گرفتن برد الکترونیک بر اساس مدل متفاوت است می تواند در پشت یخچال فریزرباشد، در داخل یخچال و فریزر ، در دیوار جانبی و یا سقف باشد. با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ را از پوشش برد الکترونیک خارج کنید، سپس پوشش را بردارید. سیم را جدا کنید.تمام سیم ها را از صفحه برد الکترونیکی جدا کنید.

برد الکترونیکی یخچال را خارج کنید.با استفاده از پیچ گوشتی زبانه های قفل پلاستیکی را آزاد کنید و سپس صفحه برد الکترونیکی را خارج کنید.با راهنمایی از یادداشت های خود و یا عکس دیجیتال، سیم را به برد الکترونیک جدید وصل کنید.

علائم خرابی برد:

•نمایان شدن کد خطا بر روی یخچال، یخچال روشن نمی شود.یخچال به صورت خودکار روشن و خاموش می شود.
  • ایجادبرفکویخ
  • تولیدصدایغیرعادی وعجیبازموتور
  • مشکل درعملکردفنکندانسور
  • خلل درفرایندیخ زدایی
  • سردوگرم شدن بیش ازحدیخچال

•علی رغم تعویض قطعه معیوب باز مشکل پا برجاست.

در نظر داشته باشید که عملکرد صحیح این قطعه در سیستم یخچال فریزر به عملکرد بخش‌های مهم مثل کمپرسور، درب‌ها، راه‌اندازییخساز و … مرتبط است.

یخچال روشن نمی شود.

ممکن است در هنگام روشن کردن یخچال با این مشکل مواجه شده باشید که یخچال اصلا روشن نشود. در این حالت ابتدا جریان برق ورودی به یخچال را بررسی و از سلامت سیم و پریزی اتصالی برق یخچال اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکل حل نشد به احتمال قوی برد یخچال خراب شده است. این تشخیص به این دلیل صورت می‌گیرد که اگر ایراد از موتور یخچال باشد حداقل تا مرحله Start پیش می‌رود

علی رغم تعویض قطعه معیوب باز مشکل پا برجاست.

ممکن است پس از عیب‌یابی، متوجه خراب بودن یک قطعه در یخچال شوید، اما با وجود تعمیر قطعه خراب شده در یخچال باز با ایراد در نحوه عملکرد آن مواجه هستید، به احتمال زیاد چیپ مخصوص این قطعه که بر روی برد یخچال قرار دارد آسیب دیده است. در این حالت باید وضعیت کلی برد مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز اقدامات لازم جهت تعمیر برد یخچال انجام شود. 

یخچال به صورت خودکار روشن و خاموش می شود.

از ایرادتی که بطور مستقیم بیانگر خرابی و نیاز به تعمیر برد یخچال است، روشن و خاموش شدن خود به خود یخچال در حین کار است. در این حالت نیاز به تعمیر برد یخچال فریزر به دلیل امکان آسیب جدی به موتور یخچال بیش از موارد دیگر حس می‌شود.

 

 آموزش تعمیر برد الکترونیکی یخچال

ابتدا باید برد الکترونیکی را از یخچال خارج نمایید.حتما از برد الکترونیکی قبل از جدا کردن از یخچال عکس بگیرید تا نحوه اتصال صحیح را فراموش نکنید!دقت کنید تمام قطعات به درستی به برد الکترونیکی متصل شده باشند و پایه های قطعات به مانند مقاومت لق نباشد.پایه های سوکت قطعات را تمیز کنید و از اتصال صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید.برد الکترونیکی یخچال را تمیز کنید و اگر احیانا قطعه ای خارجی و اضافی در آن وجود داشت،آن را خارج نمایید.اتصال سیم ها را به مدار چک کنید و توجه داشته باشید اتصال بین تمام سیم های رابط برقرار باشد.از سالم بودن قطعات برد اطمینان حاصل کنید.دقت کنید قطعات سوخته تغییر رنگ میدهند یا بدنه آنها دچار سوختگی میشود یا ذوب میشوند.

در نهایت اگر مشکل برد یخچال شما هیچ یک از موارد ذکر شده نبود، به کمک یک مولتی متر و تجهیزات مونتاژ، به عیب یابی قطعات پرداخته و قطعه ناسالم را تشخیص میدهیم و به تعمیر یا تعویض قطعه معیوب میپردازیم.

توجه : برد الکترونیکی یخچال بسیار حساس است و اگر اتصالات به درستی برقرار نشده باشد ممکن است بسوزد و یا به موتور یخچال آسیب وارد شود. 

بردیخچال چگونه دماراتنظیم میکند:

برای تنظیم کردن دما هم، شما دمای یخچال را روی یک درجه تنظیم می‌کنید. سپس سنسور، دمای داخل یخچال را اندازه می‌گیرد و به برد اطلاع می‌دهد. اگر دمای داخلی یخچال بیشتر از دمای تعیین شده توسط شما بود، برد دستور روشن شدن کمپرسور را خواهد داد. کمپرسور هم تا زمانی که دما به مقدار تعیین شده شما نرسد کار می‌کند. سپس کمپرسور خاموش می‌گردد. حال اگر برد خراب شود هر کدام از این مراحل با مشکل مواجه می‌گردد. در ادامه می‌خواهیمنشانه‌های خرابی یا سوختن برد یخچال را بررسی کنیم.

بردیخچال چگونه دماراتنظیم میکند:

برای تنظیم کردن دما هم، شما دمای یخچال را روی یک درجه تنظیم می‌کنید. سپس سنسور، دمای داخل یخچال را اندازه می‌گیرد و به برد اطلاع می‌دهد. اگر دمای داخلی یخچال بیشتر از دمای تعیین شده توسط شما بود، برد دستور روشن شدن کمپرسور را خواهد داد. کمپرسور هم تا زمانی که دما به مقدار تعیین شده شما نرسد کار می‌کند. سپس کمپرسور خاموش می‌گردد. حال اگر برد خراب شود هر کدام از این مراحل با مشکل مواجه می‌گردد. در ادامه می‌خواهیمنشانه‌های خرابی یا سوختن برد یخچال را بررسی کنیم.

علت خرابی برد با نوسانات برق

نوسان برق یکی از علل خرابی مدار الکترونیکی یخچال ساید بای ساید  است و با ایجاد نوسان و بالا و پایین شدن ولتاژ به قطعات برد آسیب  میزند راه حلی که برای آن میشود اندیشید این است که یخچال را به یک نوسان گیر یا استابیلایزر مجهز کرد این دستگاه از تغییر ولتاژ و نوسانات جلوگیری کرده و یک برق بدون نوسان را به صورت دائمی تامین میکند در زمان هایی که یخچال مجهز به این دستگاه نباشد باید هنگامی که نوسانات برق اتفاق می افتد آن را از برق بکشید تا نوسان بر طرف شود.نوسان یک سم است برای دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی که با افزایش و یا کاهش ولتاژ صدمات زیادی به یک سیستم و یا قطعه وارد میکند.یکی از رایج ترین موارد در خرابی بردهای الکترونیکی نوسانات برق است که در این مورد تنها راه جلوگیری از آسیب های وارد شده به سیستم استفاده از استبیلایزر میباشد.استفاده از استبیلایزر یا محافظ استاندارد احتمال آسیب را به حداقل و در برخی موارد به صفر میرساند همچنین سعی کنید از لوازم برقی پرمصرف مانند مایکروفر – لباسشویی – ظرفشویی و ساید بای ساید از یک پریز مشترک برق نگیرید بلکه آن را بین دیگر پریزها تقسیم کنید. علت خرابی برد پس از پایان طول عمر قطعهکارخانه های تولید قطعه هنگام تولید یک قطعه بارها و بارها آنها را در آزمایشگاه های خود مورد بررسی قرارمیدهند و بسته به نیاز مصرف کننده طول عمر قطعه را مشخص میکنند که در لوازم خانگی معمولا این عمر مفید در حدود 8 سال میباشد

قیمت برد الکترونیکی یخچال

 تعمیر برد یخچال به عوامل زیر بستگی دارد:

  • مشکل برد و تعداد قطعات خراب
  • هزینه خرید و تعویض قطعات جدید
  • برند یخچال و میزان پیچیدگی برد بر اساس نوع برند.
  • مدل یخچال، اینکه برد مربوطبه یخچال ساید بای ساید است یا دو قلو و …

لازم به ذکر است تمام قیمت‌های پیشنهادی از طرف متخصصین بر اساس نرخ اتحادیه مشخص و ارسال می‌شود، پس از مناسب بودن قیمت خدمات مطمئن باشید.
کد خطای خرابی برد در انواع  یخچال فریزرهای

ظاهر شدن برخی از کدها در نمایشگر و پنل دیجیتالی یا لمسی یخچال می تواند نمایانگر خراب شدن برد در یخچال باشد. (در چنین شرایطی با مطالعه مندرجات دفترچه راهنمای محصول می توان درصدد عیب یابی و رفع مشکل ایجاد شده برآمد

برخی ارورهای یخچال فریزر که نشان از خرابی برد دارد، شامل موارد زیر هستند:

یخچال اسنوا :

کد خطاهای F2 F3 F4 F6

یخچال فریزر هیمالیا:

خطای ERROR و کد خطاهای F2، H1،H2 ،E2 ،E2

یخچال فریزر شارپ:

کد خطای HC  کد خطای LC وارورLF

یخچال فریزر سامسونگ:

کد خطا D5 ،D و E40 ،  و E23

یخچال فریزر ال جی:

کد خطای F ،Dh و ارورهایEr  و IF

یخچال فریزر امرسان:

کد خطای CD, D5, DS, FC

 

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد