√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

عیب یابی ورفع عیب آبگرمکن دیواری

فراموش نکنید که برای کارکرد صحیح آبگرمکن، لازم است تمامی قطعات در سلامت کامل باشند. نقص در کارکرد هرکدام ممکن است بر عملکرد کلی این دستگاه تاثیر قابل توجهی بگذارد. از این رو توصیه می‌شود جهت حفظ و بهبود عملکرد دستگاه، سرویس دوره ای آبگرمکن را فراموش نکنید.
از مهم‌ترین قطعاتی که لازم است در تعمیر آبگرمکنبوتان مورد بررسی قرار گیرند می‌توان به کلاهک تعدیل، مبدل حرارتی، شیر گاز، مجرای ورودی آب سرد و رگولاتور آب اشاره کرد که در زمان عیب یابی آبگرمکن دیواری باید مورد بررسی قرار گیرند و در صورت وجود نقص، تعمیر یا تعویض شوند.
مزیت سپردن کار به تعمیرکار آبگرمکن «مهیاصنعت» اینست که همواره قطعات لازم جهت تعویض را به همراه دارند و تعمیر بیشتر ایرادات رایج آبگرمکن دیواری را در منزل انجام می‌دهند.

عیب یابی ابگرمگن دیواری

دوره پکیج دیواری آموزشگاه مهیا صنعت به صورت جامع و کامل ، صفر تا صد تعمیرات ، عیب یابی ، نگهداری ، نصب تمامی پکیج های برند و بروز کشور آموزش داده می شود. مهیا صنعت با پشتیبانی های بینظیرخود از کارآموزان دوره تعمیرات پکیج درتهران توانسته باکمترین هزینه ، بیش ترین کیفیت آموزشی را به کارآموزان خود ارائه دهد و علاقه مندان به شغل تعمیرات پکیج دیواری بعد از پایان دوره و حتی حین دوره میتوانند وارد بازار کار شوند ، درآمدزایی کنند و برای خود اشتغال زایی کنند. آموزشگاه تعمیرات پکیج دیواری مهیاصنعت زیر نظر سازمان فنی حرفه ای بوده و کاراموزان رشته تعمیرات پکیج دیواری جهت دریافت مدرک بین المللی خود بعد از پایان دوره به سازمان فنی حرفه ای معرفی می شوند.

 روشن نشدن شمعک

روشن نشدن شمعک ممکن است به دلیل بسته بودن شیر پروانه‌ای، گرفتگی صافی یا مجرای نازل ایجاد شده باشد. در حالت اول تنها لازم است شیر را باز کنید. در صورت گرفتگی نیز باید به تمیز کردن صافی و مجرای نازل شمعک، جهت تعمیر آبگرمکن  بپردازید.روشن نشدن مشعل با وجود باز بودن شیر آب گرمدر چهار حالت قطع بودن گاز ساختمان، گرفتگی صافی آب، گرفتگی شیپور رگولاتور و بسته بودن شیر ربع گرد گاز ممکن است چنین مشکلی پیش بیاید. در این شرایط، برای تعمیر آبگرمکن در منزل باید تک تک موارد گفته شده را بررسی کنید. باز کردن شیر ربع گرد گاز، تنظیم شیپور رگولاتور و تمیز کردن صافی آب اقداماتی است که تکنسین سرویس و تعمیر آبگرمکن در چنین شرایطی انجام میدهد.عمده ترین دلیل کم شدن فشار آب خروجی، رسوب گرفتن مبدل حرارتی است.در صورت رسوب گرفتگی در مبدل حرارتی، انتقال گرما به درستی صورت نمی‌گیرد و منجر به گرم نشدن آب می‌شود. در چنین مواقعی برای تعمیر آبگرمکن، باید اقدام به شسشتویلوله‌ها و مبدل با اسید کنید. به هیچ وجه این کار را خودتان انجام ندهید. با توجه به خطرات اسید آبگرمکن، مواردی مانند سوختگی پوست و … کاملا محتمل است.می‌توان از اقدامات پیشگیرانه‌ای مثل  نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری برای جلوگیری از تکرار سریع این مشکل بهره برد. 

خاموش شدن آبگرمکن

چند مورد می‌تواند عامل خاموش شدن آبگرمکن باشد. از جمله خرابی واشر دیافراگم آبگرمکن که در مورد بعدی به آن اشاره کرده‌ایم؛ افت فشار گاز که منجر به مشتعل شدن شمعک و شعله نمی‌شود؛ و همچنین مواردی مثل ایراد در ترموکوپل، نقص در مشعل آبگرمکن و در برخی موراد، ارتفاع بالای شمعک، منجر به خاموش شدن شمعک و به تبع آن، خاموش شدن آبگرمکنمی‌شود.

نوسان زیاد دمای آب گرم

برخی از مواقع فشار کم آب ورودی به آبگرمکن، باعث می‌شود که درجه حرارت نیز ثبات خوبی نداشته باشد. مثلا کم و زیاد شدن ورودی آب منجر به خاموش و روشن شدن آبگرمکن و نهایتا نوسانات دمایی آن می‌گردد. هر چند وقت یکبار فیلترهای آبگرمکن را چک کنید و از تمیزی آن‌ها مطمئن شوید.عدم تنظیم شدن دمای آبگرمکنمی‌تواند دلیل دیگری در عیب یابی آبگرمکن دیواری داشته باشد. این روزها آبگرمکن‌ها به دلیل دارا بودن سنسور حرارتی این قابلیت را دارند که دما را در یک سطح مشخص و تنظیم شده نگه دارند. گاهی این سنسور دچار خرابی شده و باید تعمیر شود.  

علت قطع شدن آب گرم آبگرمکن

در وهله اول، کاهش فشار آب و در وهله‌های بعدی جرم گرفتگی در لوله‌هایآبگرمکن، خاموش بودن شمعک دستگاه، جرقه نزدن آبگرمکن و به طور کلی روشن نشدن آبگرمکن دانست.

آبگرمکن جرقه می‌زند ولی روشدلیل اصلی این امر می‌تواند قطعی گاز ورودی به آبگرمکن باشد. اگر گاز وصل باشد اما همچنان آبگرمکن بعد از جرقه زدن روشن نشود، سر الکترود دچار رسوب گرفتگی یا سنسور جریان گاز دچار اختلال در عملکرد شده است. دلایل دیگری که می‌توان برای این مشکل بررسی کرد شامل نقص در لوله کشی ساختمان یا خدمات تاسیسات ساختمان یا اشتباه در بستن شیر آب سرد و گرم است.ننمی‌شود

علت خاموش نشدن شعله آبگرمکن دیواریدر این حالت علاوه بر عواملی همچون گرفتگی لوله دیافراگم و شیپوره، خرابی شیر احتراق آهسته، سوپاپ اصلی، از بین رفتن خاصیت فنری سوپاپ گاز و رسوب گرفتگی ساقه سوپاپ، مواردی همچون ترکیدگی لوله آب گرم مصرفی، خرابی واشراورینگسوپاپ آب یا گاز نیز موجب خاموش نشدن شعله شمعک می‌شوند و شما می‌توانید با بررسی این موارد، نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بدون شمعکاگر آبگرمکن بدون شمعک شما پس از روشن شدن، خاموش می‌شود باید مواردی همچون رسوب گرفتگی مبدل حرارتی، رسوب گرفتگی شیرآلات آب گرم ساختمان، تاخوردگی و گرفتگی شلنگ‌هایآبگرمکن و وجود دیسک رابط برنجی بین میله و دیسک و سوپاپ گاز را بررسی کنید. یخ زدن آبگرمکن دیواری

یخ زدن آبگرمکن یکی از مشکلات نادر در آبگرمکن‌های دیواری است و تا زمانی که شما آبگرمکن را در جای مناسبی در منزل نصب و آن را به گاز شهری متصل کرده باشید، دچار این مشکل نخواهید شد. اما اگر آبگرمکن را در تراس یا بالکن نصب کنید یا آن را به منبع گازی غیر از گاز شهری متصل کنید، احتمال دارد تا در فصل زمستان و با برودت هوا لوله‌های ورودی آب دچار یخ زدگی شده یا فشار گاز بالای ورودی از منبع گاز غیر شهری موجب یخ زدن گاز در درون آبگرمکن شوند.

علت ترکیدن آبگرمکن دیواری

برخی از عللی که می‌توانند موجب ترکیدن آبگرمکن شوند، عبارتند از دستکاری تنظیمات دستگاه، نشتی گاز، خرابی قطعات و اجزا، رسوب گرفتگی شدید در لوله‌ها و مسیر خروجی آب گرم هستند. به همین دلیل ما به شما توصیه می‌کنیم که هر از چندی، تمامی اجزا، قطعات، لوله‌ها و مسیر آب و گاز آبگرمکن را چک کنید تا از وقوع چنین حوادثی جلوگیری شود.

آموزش نحوه هواگیریآبگرمکن

 1. اولین قدم برای هواگیریآبگرمکن، خاموش کردن آن است. در صورتی که آبگرمکن گازی است، شیر گاز را ببندید و پس از چند ده دقیقه که دمای آبگرمکن پایین آمد، اقدام به به انجام باقی مراحل کنید.
  اگر آبگرمکن برقی است، کافی است برق ورودی به آن را قطع کنید.
 2. اینک باید اقدام به بستن شیرهای آب ورودی کنید. در آبگرمکن دو شیر دریچه‌ای و توپی قرار دارد.
 3. حال نیاز به خالی کردن آب باقی مانده در لوله آب گرم است. برای این کار، می‌توانید هر یک از شیرهای آب گرم خانه که به آبگرمکننزدیک‌تر است را باز کنید تا آب تخلیه شود.
 4. در آبگرمکن یک شیر، با عنوان شیر تخلیه طراحی شده است. برای تخلیه کامل آبگرمکن، نیاز به باز کردن این شیر است. دو کار می‌توانید انجام دهید:
  یک. گرفتن یک سطل در زیر شیر.
  دو. وصل کردن یک شلنگ به شیر و قرار دادن آن در محلی آب پس از خروج، در آن خالی شود.
 5. احتمالا به هنگام تخلیه شدن آب، باید صداهایی از آبگرمکن به گوش‌تان برسد. این صدا، در واقع همان هوایی است که در حال تخلیه شدن از آبگرمکن است.
 6. پس از تخلیه شدن کامل آب و به اتمام رسیدن صدا، اقدام به بستن شیر تخلیه کنید.

چرا مخزن آب گرم من بوی گاز می دهد؟

سولفید هیدروژن گازی است که به احتمال زیاد باعث ایجاد این بو می شود. این معمولاً به وسیله باکتری هایی ایجاد می شود که در بخاری آب گرم شما هنگامی که در دمای پایین کار می کنند یا خاموش می شوند ایجاد می شود. سولفید هیدروژن را می توان در سطوح پایین بویید.

سرد و گرم شدن آب

ممکن است سرد و گرم شدن مداوم به خاطر مناسب نبودن لوله کشی آب ساختمان باشد، اما معمولا این مشکل به علت کم بودن شعله آبگرمکن، گرم نشدن آب داخل مخزن آبگرمکن یا فشار نامناسب آب ورودی آبگرمکن نیز بروز می‌کند.

با رسوب گیری آبگرمکن و تمیز کردن مشعل، معمولا این مشکل برطرف می‌شود. در صورتی که پس از رسوب گیری همچنان آب سرد و گرم می‌شود، حتما با یک تعمیرکار تماس بگیرید و مشکلات آبگرمکن را با او در میان بگذارید

کم بودن شعله آبگرمکن

در صورتی که در روند کار کردن قطعات مرتبط به سوخته شدن گاز مانند دهانه نازل یا شیپور، ایرادی رخ دهد؛ شاهد کم بودن شعله آبگرمکن خواهید بود.شعله آبگرمکن را می‌توانید به صورت زیر تنظیم کنید:

 1. دستگاه را خاموش کنید و صبر کنید تا دمای آن کاهش یابد.
 2. قاب روی آبگرمکن را به آرامی بردارید.
 3. پیچ‌های مشعل آبگرمکن را باز کنید.
 4. با دستمال، آب گرم و مقدار بسیار جزئی مایع ظرفشویی یا هر ماده شوینده‌ای، مشعل و نازل آبگرمکن را تمیز کنید.
 5. سپس اقدام به بستن مجدد مشعل کنید و آبگرمکن را روشن کنید.

آبگرمکن گازی چطور کار می‌کند؟

همانطور که از نامشان پیداست منبع انرژی و سوخت در آن‌ها گاز (گاز شهری یا کپسول) است. ترموستات و شیر پیلوتمهم‌ترین اجزاء آبگرمکن گازی هستند. وظیفه ترموستات در آبگرمکن گازی، تنظیم درجه حرارت گاز درون آن است که در صورت عملکرد نادرست آن، درجه حرارت و دما افزایش پیدا می‌کند.
برای جلوگیری از این مشکلی یک شیر اطمینان داخل دستگاه تعبیه شده‌است که مانع از بالا رفتن فشار و دمای داخل دستگاه می‌شود. وظیفه شیر پیلوت در این دستگاه روشن گذاشتن شمعک یا شعله کوچک است که در صورت نبود یا خرابی این شیر، گاز به سرعت فضای آبگرمکن را پر می‌کند و در نهایت انفجار رخ می‌دهد.
آبگرمکن‌های گازی، به نسبت سایر مدل‌هایی که در ادامه گفته خواهد شد طرفدار و فروش بیشتری دارند. اغلب این محبوبیت به دلیل هزینه کم سوخت و استفاده آسان و تعمیر راحت آن است. آبگرمکن‌های گازی به دو دسته دیواری و ایستاده تقسیم می‌شوند.

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد