√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

آشنایی با عیب یابی چای ساز

در ساختمان دستگاه های چای ساز قطعاتی به کار رفته است که هماهنگ با هم کار کرده و موجب می‌شوند تا در این دستگاه انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل شده و در نهایت منجر به جوشیدن آن در کتری و دم کشیدن چای در قوری آن شود. تفاوتی ندارد برند چای ساز شما چه باشد، فلر، بوش، دلونگی، فیلیپس، پاناسونیک، ناسیونال و … راهنمای تعمیر چای ساز در تمام این برندها یکسان بوده و تفاوتی از لحاظ فنی ندارند.

عیب یابی چای ساز

دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه مهیاصنعت؛  تعمیرات چای ساز می باشد این دوره سر فصل های کلی تعمیرات انواع دستگاه های برقی خانگی را در بر دارد. برای سهولت کارآموزان، مجموعه مهیا صنعت دوره تعمیرات لوازم خانگی را جدا کرده است. بدین منظور که هنرجویان بتوانند پس از کسب آموزش های پایه، آموزش های تخصصی را فراگیرند.

قطع نشدن چای ساز بعد از به جوش آمدن آب

 • احتمالاً مشکل در سنسور چای ساز و یا ترموستات آن می باشد.
 • اگر ترموستات و یا سنسور دما خراب شده باشند، نمی توانند دمای آب داخل دستگاه را تشخیص دهند.
 • به همین علت نیز دستگاه در وقت معین خاموش نمی شود.
 • برای اینکه این مشکل برطرف شود، باید ترموستات و سنسور دما را بررسی کنید و در صورتی که ایراد داشته باشند، باید آنها را تعویض نمود.

علت قطع شدن چای ساز قبل از جوشیدن آب

در عملکرد چایی ساز نوعی سنسور ، ترموستات و یا بی متال استفاده شده است ، این سنسور ها جهت اندازه گیری دمای آب طراحی شده اند ، زمانی که دمای آب داخل کتری به 100 درجه سانتی گراد ( دمای جوش آب ) مرسد این سنسور یا بی متال ها به تغییر حالت باعث قطع جریان برق و در نهایت پریدن کلید چای ساز میشوند .

اگر این سنسور ها به هر علتی دجار نقص شوند این مشکل برای دستگاه ما بوجود می آید و برای رفع و تعمیر چای ساز و کتری برقی در این حالت باید سنسور معیوب تعویض و یک سنسور سالم جایگزین قبلی شود .

سرد بودن چای در چای ساز

 • یکی دیگر از مشکلات چای ساز این است که با روشن کردن دستگاه، چراغ مربوط به المنت آن نیز روشن می شود ولی چای داخل آن سرد است.
 • طراحی این محصول به گونه ای است که یک چراغ برای تعیین روشن و یا خاموش بودن المنت آن تعبیه شده است که اگر روشن باشد، یعنی المنت کار می کند ولی اگر روشن نشود، یعنی المنت کار نمی کند.
 • در برخی مواقع المنت دستگاه می سوزد و کار نمی کند که در این حالت چراغ آن هم روشن نمی شود و می توان باتعویض المنت چای سازاین مشکل را رفع کرد.
 • اگر چراغ روشن باشد و چای سرد، در این حالت باید نسبت به بررسی پایانه ها و اتصالات آن اقدام نمود.
 • اگر در هر کدام از این بخش ها ایراد وجود داشته باشد، با تعویض آنها می توان مشکل دستگاه را تعمیر کرد.

دلیل قطع شدن فیوز برق به محض روشن کردن چای ساز

زمانی که کلید کتری را برای جوشاندن آب به پایین فشار میدهیم بلافاصله فیوز برق ساختمان قطع میشود ، در ک علت این مشکل بسیار ساده است ، زمانی که یک اتصال کوتاه در چای ساز وجود داشته باشد فاز و نول اتصالی کرده و این اتصالی باعث این موضوع میشود .

در زمان تعمیر چای ساز و کتری برقی بیشتر در برد الکترونیکی و المنت این اتصالی بوجود می آید و برای رفع آن باید این دوقطعه چک شوند تا محل اتصال پیدا و قطعه معیوب تعویض شود .

روشن نشدن چای ساز

اگر به هنگام روشن کردن چای ساز متوجه شدید که دستگاه کار نمی کند، برای تعمیر چای ساز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اولین کار بررسی پریز برق و دوشاخه و کابل دستگاه می باشد.
 • اگر این قطعات مشکلی نداشتند، باید به سراغ کلید الکتریکی چای ساز بروید؛ زیرا امکان دارد اتصالات آن قطع شده و عملکرد آن با اختلال مواجه شود.
 • بعد از آن نوبت به عیب یابی برد الکترونیکی دستگاه می رسد که این کار باید توسط تکنسین های ماهر انجام گیرد.

علت گرم نشدن قوری

قوری چای ساز توسط یک المنت گرمای ملایمی برای دم کردن چایی تولید میکند ، ممکن است این المنت یا سنسور های بسوزند و نتوانند گرمای لازم را ایجاد کنند .

برای تعمیرات چای ساز در این حالت باید برد ، کلید های پاور و المنت چک شود ، یکی از قطعات حتما معیوب شده و نیاز به سرویس دارد .

عدم داغ شدن آب جوش

 • وظیفه ایجاد گرما در چای ساز بر عهده المنت چای ساز می باشد.
 • اگر این المنت و یا اتصالات موجود در آن آسیب ببینند، می تواند منجر به داغ نشدن و در نتیجه نجوشیدن آب آن شود.
 • برای آموزش تعمیرات چای ساز و برطرف کردن این مشکل بهتر است قطعه المنت و اتصالات مربوط به آن را بررسی کنید.

کار نکردن دکمه های صفحه نمایش لمسی کتری برقی

اگر دکمه های صفحه نمایش لمسی کتری برقی یا چایساز شما کار نمی کند، جهت تعمیرات و رفع عیب چای ساز مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • ابتدا بررسی نمایید صفحه نمایش سالم بوده و برق داشته باشد.
 • برد الکترونیکی را به همراه اتصالات آن بررسی نمایید.
 • دقت کنید که بررسی این قطعات بسیار حساس است.
 • حتما به نکات ایمنی دقت داشته باشید.
 • در صورت نداشتن تجربه کافی از تعمیرکار چای ساز کمک بگیرید.
 •  

چایساز نشتی آب دارد

بی کیفیت بودن بدنه کتری چایساز یکی از عوامل این مشکل است. بهتر است قبل از خرید دستگاه چای ساز در مورد انتخاب برند یا کیفیت دستگاه پرس و جو کنید.

نداشتن توری چایساز باعث می شود که بخار جمع شده در کتری زود تر خارج شود و در نتیجه ترموستات دستگاه قطع نکند یا دیر قطع کند که این خود باعث می شود آب نمای کتری چایساز یا آب نماهای اطراف کتری از بین برود.

خراب بودن ترموستات دسته یا ترموستات کف کتری و یا خراب بودن سنسور ها ( برد دستگاه ) که باعث دیر قطع شدن جریان برق ورودی به المنت می شود. در نتیجه مدت زمان جوش آمدن دستگاه بالا می رود و باعث آسیب زدن به آبنما یا آب بند های دستگاه می شود.

توجه داشته باشیم که کتری چایساز هیچ وقت بدون آب نماند به دلیل اینکه حرارت بالای بدنه و المنت مستقیما رو آبنما و آب بند های دستگاه تاثیر می گذارد.

 املاح به وجود آمده از جوش آمدن آب در کف کتری یا بدنه جمع می شود که این املاح باعث خوردنگی بدنه یا کف کتری می شود که در بعضی موارد دیده شده با مواد غیر استاندارد و یا اجسام تیز اقدام به جرم گیری دستگاه می کنند که این خود باعث آسیب دیدن چایساز خواهد شد.

چایساز  صدا می دهد

در بعضی از مدل های چای ساز زمانی که دستگاه تازه خریداری شده است، در زمان استفاده اولیه ممکن است کتری صدا بدهد. با استفاده از چایساز به مرور زمان لایه نازکی از رسوب در کف کتری ایجاد خواهد شد که باعث از بین رفتن صدای چایساز می شود.

در بعضی از چایساز ها جنس بدنه کتری و المنت به کار برده شده در دستگاه به نوعی است که موجب صدا دادن می شود که عامل اصلی آن بی کیفیت بودن کالا می باشد. بهتر است در هنگام خرید در مورد برند مورد نظر تحقیقات لازم را انجام دهید.

زمانی از چایساز استفاده دیگری به غیر از جوش اوردن آب کنید، مانند گذاشتن تخم مرغ یا سیب زمینی در کتری موجب آسیب دیدن المنت دستگاه می شود و در نتیجه ایجاد صدا می شود.

چای سازیکسره کار می کند

در چایساز دو نوع ترموستات وجود دارد، ترموستات دسته و ترموستات کف کتری که وظیفه قطع و وصل کردن ولتاژ ورودی بر روی المنت را دارند.زمانی که این ترموستات ها در اثر استفاده بیش از حد و یا نوسان برق دچار مشکل شوند در یکی از حالت ها چایساز به صورت مدام آب را جوش می آورد.

برخی از مدل های چایساز دارای برد الکترونیکی هستند که وظیفه کنترل ولتاژ ورودی به المنت را دارد. چنانچه این برد در اثر نوسانات برق و یل رسیدن رطوبت دچار مشکل شود، ممکن است باعث قطع نشدن ولتاژ ورودی روی المنت شود و نتیجه چایساز یکسره کار کند و قطع نشود.

سنسور میزان حرارت آب را اندازه گیری کرده و در صورت مناسب بودن درجه حرارت، دستور قطع کردن ولتاژ ورودی المنت را از طریق برد انتقال می دهد.در عیب یابی چای ساز این سنسور را تعویض میکند و امکان تعمیر آن وجود ندارد.

توری در چایساز دو وظیفه دارد که یکی از آن ها خارج نشدن املاح آب و وظیفه مهم تر حبس شدن بخار درون کتری است. زمانی که بخار در کتری حبس شود، باعث می شود بخار روی ترموستات اثر بگذارد و ترموستات قطع شود.

زمانی توری پاره شود یا از بین برود، حبس شدن بخار اتفاق نمی افتد و موجب قطع نکردن ترموستاتچایساز می شود.

بر اثر روشن کردن چای ساز یا کتری برقی  فیوز برق قطع می‌شود

اگر با روشن کردن چای ساز یا کتری برقی، فیوز برق قطع می‌شود، بهتر است با یک متخصص ماهر در این زمینه مشورت کنیم. زیرا این مشکل نشان می‌دهد که اتصالات الکتریکی درون چای ساز دچار مشکل شده است. در این مورد خطر برق‌گرفتگی وجود دارد، بنابراین باید یک متخصص با تجربه اتصالات داخلی و مشکل چای ساز را بررسی و آن را تعمیر کند.

اگر برد چای ساز دچار مشکل شود چه می‌شود؟

اگر برد چای ساز دچار مشکل شود به احتمال زیاد دستگاه روشن نمی‌شود. گاهی مشکل چای ساز از برد آن است. قطعی در برد و یا خراب شدن قطعات برد، باعث می‌شود دستگاه به درستی عمل نکند. تعمیر چای ساز  را نیز بهتر است به یک متخصص مجرب بسپاریم و هرگز خودمان اقدام به تعمیر نکنیم.

چرا در چای ساز رسوب وجود دارد؟

گاهی داخل چای ساز دچار رسوب گرفتگی می‌شود و این رسوب را به چای وارد می‌کند. دلیل این موضوع املاح زیاد موجود در آب است. بهتر است که هفته‌ای یک بار، چای ساز را با سرکه و یا جوهر لیمو شستشو دهیم و کامل تمیز کنیم تا از رسوب گرفتگی آب در امان بمانیم.

چرا دکمه‌های چای ساز و کتری برقی کار نمی‌کنند؟

دکمه چای ساز برای اتصال الکتریکی دستگاه است. هر بار برای روشن کردن کتری، باید از کلیدی که روی دسته کتری تعبیه شده است استفاده کنیم. ممکن است به مرور زمان، بر اثر استفاده مداوم و یا رسوب گرفتگی و یا یکسره شدن المنت، کلید دچار خرابی شود.

مراحل تعمیر دکمه کتری برقی

 • جهت تعمیر کتری برقی  ابتدا باید برای دسترسی پیدا کردن به اتصالات کلید، بدنه دستگاه را باز کنیم.
 • پس از دسترسی به اتصالات کلید، پلاتین متصل به کلید را پیدا می‌کنیم.
 • حال نوبت تمیز کردن پلاتین است. این کار را با یک سنباده انجام می‌دهیم تا اگر رسوب و یا خال زدگی وجود داشته باشد، بر طرف شود.
 • باید در این مرحله فاصله پلاتین را چک کنیم. در صورتیکه فاصله پلاتین از کلید زیاد شده بود، با خم کردن پلاتین، آن را به کلید نزدیک می‌کنیم.
 • در آخر دستگاه را مونتاژ و مانند روز اول، از آن استفاده می‌کنیم.

چه چیزی باعث عمل نکردن کلید خاموش و روشن می شود؟

کلید خاموش و روشن یک قطعه مکانیکی الکتریکی است. این قطعه به گونه‌ای طراحی می‌شود که مدت طولانی برای ما کار کند. ولی گاهی به دلیل در معرض حرارت زیاد قرار گرفتن و یا استفاده زیاد دچار خرابی می‌شود. در صورت بروز این مشکل باید کلید را تعویض کنیم.

علت بستن لایه چربی مانند بر روی آب در چای سازها چیست

این مسئله ارتباطی با چای ساز شما ندارد، بلکه به آب منطقه شما بستگی دارد. شما می‌توانید از آب آشامیدنی موجود در فروشگاه‌ها یا آب تصفیه شده استفاده کنید تا با این مشکل مواجه نشوید

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد