√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

یادگیری تعمیر ماشین لباسشویی امروزه یکی از مهمترین لوازم خانگی بشمار میرود. آموزش تعمیرات برد لباسشویی و عیب یابی مکانیکی و تعویض لوازم موتوری در انواع لباسشویی از سرفصلهای اصلی در این کارگاه است. روشهای تعویض کاری قطعات مکانیکی و تعمیرات برد لباسشویی کاملا عملی و زیر نظر تعمیرکار لباسشویی شرح داده میشود. پس با ثبت نام در این کارگاه اصلا نگران یادگیری نباشید.

آموزش تعمیرات لباسشویی

آموزشگاه مهیا صنعت برگزار کننده دوره تخصصی لباسشویی و ظرفشویی میباشد . این آموزشگاه بهترین آموزشگاه تعمیرات لوازم خانگی در تهران میباشد که با بیش از ده سال سابقه در امر آموزش و تعمیرات لوازم خانگی قدیمی ترین آموزشگاه تهران نیز محسوب میشود.

در تعمیرات لباسشویی چه چیزهایی یاد میگیریم؟

برای شروع کلاس تعمیر لباسشویی شما در ابتدا با قطعات روی مدار لباسشویی آشنا میشوید. هر برد لباسشویی شامل قطعات الکترونیکی SMD و DIP میباشد که لازم است شما تست و اندازه گیری هر یک را جداگانه یاد بگیرید. بعد از آن باید بدانید که این قطعات الکترونیکی روی مدار لباسشویی به چه صورت با یکدیگر در ارتباط هستند. آنالیز مدار لباس شویی، تشریح برد، مسیریابی برد لباسشویی از ارکان اصلی در عیب یابی است.

شما با عیب یابی برد لباسشویی میتوانید به این نتیجه برسید که هر یک از قطعات با مکانیک به چه صورت در ارتباط است. پس مرحله بعد از عیب یابی برد ارتباط قطعات الکترونیکی لباسشویی با قطعات مکانیکی میباشد.

در این مرحله شما با کارایی اجزای مکانیکی اشنا میشوید. یعنی یاد میگیرید که لباسشویی های مختلف (خانگی و صنعتی) چه ساختاری دارند! پس با یادگیری مکانیزم و کارایی این قطعات روش تست و تعویض هر یک را عملی کار میکنید. در اینجا شما درک بالایی از عملکرد ماشین لباسشویی بدست آورده اید و میتوانید براحتی با این روش هر برندی را عیب یابی و تعمیر کنید

آموزش شناخت اجزای تشکیل دهنده لباسشویی

در بازار، از لحاظ توانمندی و کیفیت قطعات داخلی ماشین، شامل مخزن، تسمه ها و چرخدنده های متصل به موتور میباشد. مدلهای لباسشویی شامل آاگ، آریستون، ایندزیت، بوش، پاکشوما، ال جی، سامسونگ و کنوود نیز مورد بحث قرار میگیرد.

آموزش رفع لرزش ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی بیش از اندازه لرزش دارد احتمال موتور یا بلبرینگ های دیگ لباسشویی آسیب دیده است، برای رفع این مشکل باید به طریق ذیل عمل کنید:

 • تسمه را از پولی موتور جدا کرده و آن را با دست بچرخانید.
 • در صورت خرابی بلبرینگ های موتور صدایی ناهنجار به گوش می رسد.
 • حال پولی سر شفت آبکش را حرکت دهید.
 • با انجام این مراحل علت لرزش و صدای لباسشویی مشخص می شود.

علت گرم نشدن آب گرم برای شست و شو و رفع این مشکل

از آن جایی که المنت وظیفه ی گرم کردن آب را بر عهده دارد در معرض رسوب و املاح آب قرار داشته و ممکن است دچار خوردگی شود، در صورت پوسیدگی یا سوختن المنت آب برای شست و شوی لباس ها گرم نخواهد شد و باید المنت را تعویض کرد بهتر است با یک اهم متر المتن را بررسی نمایید در صورت قطعی باید آن را تعویض کنید.

آموزش رفع چکه کردن آب از لباسشویی

مشکل در قطعاتی مانند پمپ تخلیه، شیلنگ های لباسشویی، کاسه نمد، هیدروستات لباسشویی، لاستیک درب، واشر درپوش دیگ، شیر ورودی آب میتواند باعث آبریزش از ماشین لباسشویی شود.

در صورتی که مطمئن شده اید علت نشتی به دلیل مشکل در پمپ تخلیه است مراحل ذیل را طی کنید:

پمپ تخلیه با توجه به نوع ماشین لباسشویی یا موتور جداگانه ای دارد یا با تسمه و پولی و موتور کار می کند.

پمپ تخلیه یک شیلنگ ورودی از دیگ و یک شیلنگ خروجی دارد، اگر نشت آب از ماشین لباسشویی در مراحل شست و شو پیش آید احتمالا شیلنگ ها و اتصالات نشتی دارند. اما در صورتی که نشتی آب مربوط به پمپ تخلیه باشد باید آن را تعویض کنید با برداشتن پنل ماشین لباسشویی میتوانید به پمپ تخلیه دسترسی داشته باشید.

چرا ماشین لباسشویی بوی سوختگی می دهد؟

معمولا استشمام بوی سوختگی به دلیل خرابی قطعاتی است که در ذیل آورده شده است بوی سوختگی از لباسشویی نشان می دهد این قطعات نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.

 • تسمه پمپ
 • تسمه محرک
 • موتور محرک
 • پولی موتور
 • پمپ تخلیه

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

باز نشدن درب لباسشویی معمولا به دلیل مشکل در میکروسوئیچ درب، لولا یا دستگیره ی درب لباسشویی می باشد.

چرا لباسشویی آبگیری نمیکند ! عیب یابی آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

اولین مرحله پس از انتخاب برنامه ماشین لباسشویی آبگیری میباشد ، وارد نشدن آب به ماشین لباسشویی باعث کار نکردن لباسشویی و توقف برنامه میباشد .

اما علت این مشکل چیست ؟ قطعاتی که مربوط به ورود آب به ماشین های شستشو میباشند عبارت اند از :

 • بسته بودن آب یا قطع بودن آب ورودی
 • کثیفی صافی شیربرقی
 • شیر برقی
 • هیدروسنسور ( سنسور تشخیص دهنده مقدار آب داخل ماشین لباسشویی )
 • برد الکترونیکی ( خرابی رله شیر برقی )

اگر هرکدام از قطعات بالا دچار نقص یا خرابی بشوند آب وارد ماشین لباسشویی نمیشود و در ادامه لباسشویی کار نخواهد کرد .

علت صدای زیاد لباسشویی چیست ؟ تشخیص دلیل صدای لباسشویی

در اکثر مواقع صدای زیاد و غیر طبیعی نشان دهنده یک مشکل اساسی در ماشین لباسشویی است ، اما در مواردی هم وار دشن سکه ، گیره سر و نگهدارنده های فلزی لباس به سبد شستشو صدای بلند و غیر قابل تحملی را ایجاد میکنند .

بیشتر بخوانید : آموزش تعمیر برد یخچال

زمان بروز صدا برای تشخیص و عیب یابی صدای زیاد لباسشویی بسیار مهم است ، با توجه به روال کار کرد ماشین لباسشویی در زمان های مختلف میتوان تشخیص داد که این صدا از پمپ تخلیه هست یا بلبرینگ !

اگر پمپ تخلیه معیوب باشد شما صدا را در برخی از مواقع میشنوید مثلا : شروع کار لباسشویی قبل از چرخش دیگ ، در اواسط شستشو یا قبل از شروع دور تند ماشین لباسشویی

اما اگر مشکل از بلبرینگ های ماشین لباسشویی شما باشد ، صدا بطور مداوم شنیده میشود و در حالت خشک کن به اوج خود میرسد .

بلبرینگ های موتور هم میتوانند معیوب شوند ، اگر لباس های سنگین یا پتو و حوله را با لباسشویی بشویید علاوه بر بلبرینگ های دیگ ، بلبرینگ های موتور هم با مشکل جدی روبرو میشوند .

با باز کردن درب لباسشویی و چرخاندن سبد شستشو میتوانید بفهمید آیا جسم خارجی در سبد شستشو قرار دارد یا صدا از بلبرینگ ها میباشد .

دلایل تمیز نشدن لباس ها پس از شستشو ! عیب یابی ماشین لباسشویی

تمیز نشدن لباس ها یا ماندن لکه های پود یا مایع شستشو پس اتما کار ماشین لباسشویی یکی دیگر از مشکلات رایج لباسشویی است که خیلی از کاربران را در گیر خود کرده است .

در ابتدا باید به یک سوال پاسخ دهید : آخرین باری که ماشین لباسشویی را سرویس کردید کی بوده ؟ 

اگر پاسخ این سوال را به یاد ندارید بدانید سرویس نکردن ماشین لباسشویی باعث بروز این مشکل شده است .

جرم آب و کثیفی لباسها به مرور زمان میتواند در دیگ ته نشین و یک لایه از کثیفی و جرم را بوجود بیاورد ، پس از آن هر بار که از ماشین لباسشویی خود استفاده میکنید این جرم ها باعث حل نشدن کامل مایع یا پودر و در نهایت کثیف ماندن لباس ها پس از شستشو لباس ها میشود .

برای رفع این مشکل کافیست یک پودر جرم گیر تهیه کنید و آنرا داخل لباسشویی خود برزید و یک برنامه 30 دقیقه ای مانند QUICK را اجرا کنید ، بعد از اتمام شستشو درب لباسشویی برای 3 تا 4 ساعت باز بگذارید هم بوی بد ماشین لباسشویی و مشکل تمیز نشدن لباس ها رفع میشود .

عیب یابی قفل شدن درب ماشین لباسشویی

بسته شدن یا قل شدن درب ماشین لباسشویی یکی از مواردی است که به اصطلاح دست مارو تو پوست گردو میزاره ، در تماس های متعددی با مرکز سرویس برتر مشتریان از قفل شدن و ماندن لباس ها در لباسشویی مشتریان درخواست تعمیر لباسشویی خود را داشته اند حالا علت این مشکل چیست ؟

ابتدا باید بدانید تا زمانی که آب داخل ماشین لباسشویی است درب لباسشویی بطور اتوماتیک قفل میشود تا آب به بیرون از لباسشویی نشت نکند .

اولین و محتمل ترین مورد در زمان قفل شدن درب لباسشویی تخلیه نشدن آب میباشد ، به احتمال زیاد پمپ تخلیه یا برد الکترونیکی دچار نقص در عملکرد شده اند و باید تعمیر یا تعویض شوند .

برای باز کردن درب لباسشویی در این حالت باید درپوش محفظه پمپ تخلیه را باز کنید تا آب آن بطور کامل خارج شود ، پس از آن درب لباسشویی به راحتی باز میگردد .

البته ممکن است میکروسویچ درب هم دچتار خرابی شده باشد ، عیب یابی لباسشویی نیاز به بازدید کارشناسان را دارد .

 

علت و عیب یابی تخلیه نکردن ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب ماشین از داخل لباسشویی میتواند به دلیل خرابی یا اختلال در عملکرد یکی از قطعات زیر بوجود آید .

پمپ تخلیه : سوختن سیم پیچ یا شکستن پروانه پمپ تخلیه لباسشویی دو ایرادی است که ممکن یاعث عمل نکردن پمپ شود ، تعمیر پمپ تخلیه قابل انجام نیست زیرا پس از تعمیر آب بندی نمیشود .

برد الکترونیکی : همانطور که قبلا گفتیم تمامی فرمان ها از طریق برد الکترونیکی صادر میشود ، فرمان تخلیه نیز توسط برد الکترونیکی صادر میشود پس یکی دیگر از خرابی های برد تخلیه نشدن آب در صورت سالم بودن پمپ تخلیه میباشد .

هیدروسنسور یا هیدرواستات : وظیفه این قطعه تشخیص مقدار آب داخل ماشین لباسشویی است ، چنانچه هیدروسنسور یا هیدرواستات نتواند تشخیص دهد که آب داخل ماشین لباسشویی است نه برد الکترونیکی فرمان تخلیه میدهد نه پمپ شروع بکار میکند .

عیب یابی کد ارور و خطاهای لباسشویی

سیستم عیب یابی خودکار ماشین لباسشویی های هوشمند با نشان دادن هشدار بصورت عدد و حروف کار تعمیرکار را بسیار ساده تر کرده است ، کد های خطا بصورت : EE ، E0 ، 11 ، TE و غیره برروی صفحه نمایش ظاهر میشوند .

کد های ارور برای هر لباسشویی اختصاصی میباشد و برای دانستن مفهوم و معنی ان باید به دفترچه ماشین لباسشویی مراجعه کرد ، بعنوان مثال خطا های ماشین لباسشویی ال جی با خطا های ماشین لباسشویی سامسونگ و تمامی برند های دیگر متفاوت هستند .

 •  مفهوم کلی خطا ها به شرح زیر میباشد : 

 • درب لباسشویی بسته است
 • موتور کار نمیکند
 • آب در لباسشویی مانده است
 • سنسور دما معیوب است
 • هیدروسنسور خراب اس

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد