√آموزش تعمیرات موبایل

 

021-66925701

 

0935-1307099

آموزشگاه فنی حرفه ای مهیا صنعت

عیب یابی اجاق گازرومیزی

اجاق گاز وسیله‌ای برای آشپزی است که از گاز قابل اشتعالی مانند گاز طبیعی، پروپان یا بوتان به عنوان سوخت استفاده می‌کند.به‌طور معمول، یک اجاق گاز فردار امروزی، از بدنه، عایق، چند راهه‌ها، شیرها، نازل‌ها، محفظه یا لوله‌های رابط، مشعل‌ها، شمعک (پیلوت)، ترموکوپل، فندک، ترموستات، درجه تنظیم حرارت، ساعت زنگ‌دار و جوجه گردان تشکیل شده است.اجاق گاز به سه دسته اجاق گاز رومیزی، اجاق گاز توکار یا صفحه‌ای و اجاق گاز مبله تقسیم می‌شود.در اجاق گاز صفحه‌ای، گاز و فر از هم جدا بوده و هر کدام باید جداگانه خریداری شوند، از این رو تنوع بیشتری در انتخاب اجاق گاز و فر خواهیم داشت؛ و نکته مثبت دیگر این است که اجاق گاز توکار فضای کمتری را نسبت به اجاق گاز مبله اشغال می‌کند.اجاق گاز رومیزی ارزان‌ترین نوع اجاق گاز است؛ و بیشتر مناسب آشپزخانه‌هایی با پخت و پز کم و یا شرکت‌هامی‌باشد.خراب شدن اجاق گاز از جمله مشکلاتی است که ممکن است در هر خانه ای رخ دهد، اما افراد معمولا از خرابی اجاق گاز خود بیشتر از خرابی سایر لوازم خانگی می ترسند؛ چرا که امکان آتش سوزی در هنگام خرابی اجاق گاز بسیار بالاست. در این مواقع آرامش خود را حفظ کنید و بدون اطلاعات دست به کار عیب یابی اجاق گاز نزنید.

عیب یابی اجاق گاز رومیزی
دوره آموزش،تعمیرات پکیج، تعمیرات موبایل، تعمیرات کولر اسپلیت آموزشگاه مهیاصنعت؛  از جمله از دوره تعمیرات لوازم خانگی میتوان به دوره ی اموزشی عیب یابی اجاق گاز رومیزی اشاره کردتعمیراجاق گاز رومیزی می باشدمی باشد این دوره سر فصل های کلی تعمیرات انواع دستگاه های برقی خانگی را در بر دارد. برای سهولت کارآموزان، مجموعه مهیا صنعت دوره تعمیرات لوازم خانگی را جدا کرده است. بدین منظور که هنرجویان بتوانند پس از کسب آموزش های پایه، آموزش های تخصصی را فراگیرند.

وجود نشتي و اتصال نامناسب در اجاق

به دليل آن که اجزاي قابل جا به جاييزيادي در بالاي اجاق وجود ندارد، احتمال دارد در جريان ها نشتي و اتصال نامناسب رخ دهد؛ به خصوص هنگام نصب ياتميز کردن. اگر سيمهايي که شعله را به ماژول کنترل (فندک) متصل مي کنند ارتباط درستي نداشته باشند، جرقه لازم براي روشن شدن شعله ايجاد نخواهد شددر قدم اول، دوشاخه اجاق را از پريزدرآوريد تا جريان برق قطع شود. شبکه آهني و کلاهک شعله مشکل دار را برداريد. پايه مهر و موم شده شعله را برداشته و به دنبال سيمهاي قطع شده و مشکل دار بگرديد. آن ها را تعمير نموده و جريان را برقرار سازيد. پايه و ديگر اجزا را سر جايشان قرار داده، برق دستگاه را وصل کنيد و دوباره اجاق را امتحان نماييد

بیشتر بخوانید:

عیب یابی اتو بخار

نوسانات برق که باعث سوختن جعبه فندک ميشود،سر رفتن مايعات بر روي اجاق گاز،شست و شو با آب فراوان،فشار دادن و نگه داشتن بيش از حد دکمه فندک در اجاق گاز هايي با فندک غيراتوماتيک،پايين نگه داشتن ولوم در اجاق گاز هايي که داراي فندک اتوماتيک هستنداگر نشتي و يا اتصال نامناسبي در مسير باشد فندک جرقه نمي زند. اغلب به هنگام جا به جايي و ياتميز کردن اجاق گاز، سيمهايي که ماژول کنترل فندک را به شعله وصل مي کند قطع مي شود. در اين صورت فندک قادر به جرقه زدن نيست.
با اتصال مجدد سيمهاي قطع شده مشکل برطرف مي گردد. تعمير اجاق گاز را با قطع کردن جريان برق شروع کنيد. کلاهک شعله و پايه مهر و موم شعله را خارج کنيد. اکنون ميتوانيدسيم قطع شده را ببينيد. با تعويضسيم قطع شده ، فندک مي تواند جرقه بزند و مشکل بر طرف مي شود.

شعله‌ های اجاق گاز روشن نمی‌شود

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز رومیزی و روشن نشدن آن سوراخ‌های مشعل است. ممکن است سوراخ‌های مشعل یا پیلوت اجاق گاز شما مسدود شده است‌، جهت رفع عیب باید در ابتدا با یک وسیله باریک یا برس، پیلوت را تمیز کنیدامکان دارد پیلوت خاموش باشد، جهت رفع عیب، پیلوت را روشن نمایید.زمان زیادی طی شود تا شعله‌های اجاق گاز روشن شود.

چرا شعله اجاق گاز یک دست نیست؟

اولین دلیلی که باعث رخ دادن این مشکل می شود چرب شدن یا ریخته شدن تکه های غذا بر روی مشعل گاز شما می باشد. پس شعله ها را از اجاق گاز جدا کنید و آن را خوب تمیز کنید تا مشکل شما حل شود. نظافت شعله های اجاق گاز در صحت و درست کار کردن آن نقش بسیار مهمی دارد. پس این مورد را حتما به یاد داشته باشید.شعله اجاق گاز زرد می‌سوزدنسبت هوای موجود در مخلوط کم است. جهت رفع عیب، باید صفحه مخلوط کن اجاق گاز خود را کمی باز کنید.حرارت به یک اندازه در شعله پخش کن مشاهده نمی‌شود.

 

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد