√آموزش تعمیرات موبایل

021-66925701

0935-1307099

آموزشگاه مهیا صنعت

آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دستگاهی است که وظیفه شستشو ظروف را بر عهده دارد. تعمیر ماشین ظرفشویی با توجه به اینکه از قطعات گوناگونی تشکیل شده است کار دشوار و تخصصی است و نیاز به آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی به صورت حرفه ای دارد. ماشین های ظرفشویی مانند دیگر لوازم مصرفی با گذشت زمان دچار مشکلات گوناگونی می شوندبرخی از این مشکلات توسط خود شما قابل رفع هستند و برخی از آن ها نیاز به کمک یک تکنسین و تعمیرکار ماهر دارند.. صدا دادن ماشین ظرفشویی، نشتی آب، روشن نشدن، خراب شدن قفل، تمیز شسته نشدن ظروف، تخلیه نشدن آب، آبگیری نکردن، خشک نشدن ظروف برخی از رایج ترین مشکلاتی است که در ماشین های ظرفشویی رخ می دهد.

juتعمیرات ماشین ظرفشویی

آموزشگاه مهیا صنعت برگزارکننده دوره تخصصی ظرفشویی و لباسشویی می باشد.این آموزشگاه بهترین اموزشگاه لوازم خانگی در تهران می باشدکه با بیش از ده سال سابقه در امر آموزش و تعمیرات لوازم خانکی یکی از قدیمی ترین آموزشگاه تهران نیز محسوب میشود 

چنداشتباه رایج دراستفاده ازماشین ظرفشویی:

اولین اشتباه رایج در استفاده از ماشین­ی ظرفشویی: و لباسشویی استفاده از مواد شوینده نامناسب دومین اشتباه رایج در استفاده از ماشین­ی ظرفشویی: استفاده نکردن از خشک کن سومین اشتباه رایج در استفاده از ماشین­ی ظرفشویی: باز نکردن شیر آب گرم قبل از بارگذاری چهارمین اشتباه رایج در استفاده ازماشین­ ظرفشویی: بارگذاری بیش از اندازه پنجمین اشتباه رایج در استفاده از ماشی­ین ظرفشویی: به جا گذاشتن غذای بیش از حد بر روی ظروف ششمین اشتباه رایج در استفاده ازماشین­ ظرفشویی: هیچ غذایی بر روی ظرف باقی نگذارید

مشکل تمیز شسته نشدن ظروف

اگر چنین مشکلی در ماشین ظرفشویی دیده شد واشر محفظه تخلیه بالا را بررسی کنید. ممکن است این واشر شل شده باشد که باید آن را سفت کنید یا اینکه واشر فرسوده شده باشد که باید تعویض کنید. اگر واشر سالم بود احتمال دارد که بازوی اسپری کننده خوب کار نکند و به ظرف ها گیر می کند. ممکن است حفره های بازو کثیف شده باشند. یا درزهای بازو شکسته شده باشند. که همه این موارد باید بررسی شود. خراب شدن شیر ورودی آب دلیل دیگری است که می تواند باعث بروز این مشکل در ماشین ظرفشویی شود. ممکن است برق به شیر ورودی آب نرسد و این موضوع باعث بروز این مشکل در شستشو ظروف شود.فیلترها، لوله آب رسان، اسپینر شستشو، دیسپنسرها شوینده، المنت گرم کننده، ایمپلر های پمپ، خرد کننده برخی از دیگر قطعاتی است که بروز مشکل در آنها می تواند باعث خوب شسته نشدن ظروف شوند.

تخلیه نشدن آب

برای رفع مشکل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی به بررسی پمپ تخلیه و موتور بپردازید. ممکن است پروانه پمپ گرفته شده باشد همچنین احتمال دارد شلنگ تخلیه گرفتگی داشته و مسدود شده باشد. یا ممکن است خرده های غذا انسداد و گرفتگی ایجاد کرده باشد.در صورت مسدود شدن شلنگ آن را تعویض کنید. همچنین در صورت گیر کردن مواد غذایی آن را تمیز کنید. با شرکت در دوره آموزش تعمیرات ظرفشویی فنی حرفه ای به طور کامل نحوه عیب یابی و تعمیر این مشکل در ماشین های ظرفشویی را یاد خواهید گرفت.

ماشین ظرفشویی نشتی آب

از جمله دلایل وجود نشتی در ماشین ظرفشویی، می توان به سالم نبودن واشر لاستیکی و بست درب اشاره کرد. همچنین امکان دارد که شیلنگ تخلیه آب ظرفشویی مسدود و یا پاره شده باشد. بنابراین، بهتر است این موضوع را پیگیری نمایید.

ماشین ظرفشویی ظرف ها را تمیز نمی شوید

پیش از هر چیز باید از تمیز بودن دستگاه خود مطمئن شوید. بنابراین ابتدا به دنبال خارج کردن هرگونه پسماند غذایی، چربی و ذرات باقی مانده از غذا در ماشین ظرفشویی، کناره ها و اطراف واشر لاستیکی درب، فیلتر تخلیه و نیز منافذ بازوهای اسپری باشید.سپس بازوهای اسپری و آبپاش را بررسی نمایید. ممکن است این بازوها معیوب بوده و قابلیت حرکت و چرخش نداشته باشند. همچنین ممکن است فشار آب آنها کم باشد. دلیل دیگری که می تواند سبب بروز این مشکل باشد، مناسب نبودن ماده شوینده و پودر/مایع مورد استفاده برای شستشوی ظروف است

ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند، یک دلیل ساده آن می تواند خرابی قفل درب باشد. با وجود اینکه درب دستگاه ممکن است بسته باشد، اما خرابی قفل به برد دستگاه فرمان باز بودن درب را ارسال می کند و آبگیری شروع نخواهد شد.

یکی دیگرازدلایل آبگیری نکردن

معیوب بودن شیر ورودی آب یا شیر برقی و نیز شیلنگ های متصل به آن می باشد. اگر شیر ورودی خراب باشد و یا شیلنگ ها خم شده، گرفته و مسدود شده اند، میزان آبی که به دستگاه وارد خواهد شد، بسیار کم و یا اصلا وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید :

آموزش تعمیر برد یخچال

عیب یابی این مشکل در ماشین های ظرفشویی

عامل سومی را نیز شناسایی می کند که عبارت است از خرابی سوئیچ شناور و خود شناور. این قطعه با هدف ارسال فرمان توقف آبگیری و بستن شیر ورودی زمانی که میزان آب کافی باشد، تعبیه شده است. بنابراین، در مواردی که با شناور یا سوئیچ شناور معیوب روبه رو هستیم، امکان آبگیری بیش از حد و آبریزش یا نشتی از دستگاه هم وجود دارد

چرا ماشین ظرفشویی خشک نمی کند

علت خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی در بسیاری از موارد مربوط به عوامل فنی نبوده و به چیدمان و تنظیمات و ماده شوینده بستگی داشته و فقط در پاره ای از موارد این ایراد به دلایل فنی اتقاق می افتد.عیب یابی ماشین ظرفشویی که ظرفها را خشک نمی کند و یا به خوبی خشک نمی کند، می تواند به چند مورد برگردد:

اولین و بزرگترین دلیل می تواند خرابی هیتر یا برد یاالمنت گرمایی باشد. ترمینال های المنت را که در زیر لگن قرار دارند، برای سالم بودن کنترل کنید و در صورت خرابی هر یک از اجزای مربوطه آنها را تعویض کنید. دلیل دوم به ترموستات مربوط است. اگر ترموستات دستگاه که مسئول کنترل محدوده مجاز دمایی دستگاه است، خراب شده و ایراد داشته باشد، ممکن است ظروف به درستی خشک نشوند. سلامت این قطعه را با مولتی متر چک کنید.

دلیل سومی که می تواند منجر به خشک نشدن صحیح ظروف پس از سیکل شستشو توسط ماشین ظرفشویی شود، وجود مشکل در مخزن آبکشی و کلاهک شوینده است. توصیه می شود که از کمک یک تکنسین متخصص تعمیرات ظرفشویی برای برطرق نمودن مشکل در این حالت بهره بگیرید

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

1 کابل برق ظرفشویی را چک نمائید که قطعی نداشته باشد و در صورت وجود هرگونه قطعی در کابل ماشین ظرفشویی نسبت به تعویض کابل ماشین ظرفشویی اقدام گردد.

. پریز برق را چک کنید که حتما برق داشته باشد برای این کار اگر دسترسی به ولتمتر ندارید میتوانید از وسیله برقی دیگر استفاده کتید و یا کابل ماشین ظرفشویی را به پریز دیگری وصل نمائید تا از ورود برق به ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل گردد.

اگر در سر کابل برق ظرفشویی از تبدیل 3 به 2 استفاده شده است، چک شود که تبدیل برق در اثر جریان بیش از حد ایراد پیدا نکرده باشد که در این صورت باعث خواهد شد تا ماشین ظرفشویی روشن نگردد.

سوکت ها و کابل های وارد شده به برد ظرفشویی و تایمر ظرفشویی چک شوند که دچار قطعی و اتصالی نشده باشد.

برد ظرفشویی ایراد داشته و یا تایمر کنترل ظرفشویی ایراد دارد

میکرو سوئیچ درب ایراد دارد و برق از آن عبور نکرده و در نتیجه ماشین ظرفشویی شروع به کار نمی کند

فعال بودن شروع شستشو با تاخیر

بسیاری از اوقات که ماشین ظرفشویی روشن می شود و شروع به کار نمی کند، کاربران تایم تاخیری (شروع شستشو با تاخیر) در ماشین ظرفشویی را انتخاب نموده اند که در این حالت برنامه شستشو طبق زمان تعیین شده برای ماشین ظرفشویی شروع به کار خواهد کرد و نیازی به نگرانی و تعمیرات ماشین ظرفشویی نیست. در صورتی که تایم تاخیری شروع شستشو انتخاب شده با توجه به دفترچه راهنمای ظرفشویی نسبت به ریست reset کردن برنامه اقدام نمائید و سپس برنامه جدید را انتخاب فرمائید.

ماشین ظرفشویی روشن می شود ولی شروع به کار نمی کند

بسیاری از اوقات هنگامی که ماشین ظرفشویی کار نمی کند ، ایراد از قطعات فنی و ایراد ظرفشویی بوده که در نتیجه ماشین ظرفشویی روشن می شود ولی کار نمی کند. در این حالت میبایست ایراد فنی ظرفشویی چک شده و در صورت نیاز نسبت به تعمیر ماشین ظرفشویی اقدام نمود.

موتور ظرفشویی روشن نمی شود

موتور ظرفشویی قطعه ای الکترومکانیکی بوده که توسط نیروی برق راه اندازی شده و آب اوسط این قطعه داخل ظرفشویی پمپاژ میگردد، لذا به این دلیل به این قطعه پمپ ظرفشویی یا پمپ شستشوی ظرفشویی نیز گفته می شود.تایمر یا برد ظرفشویی با ارسال نیروی برق از طریق فیوز حرارتی به موتور شستشوی ظرفشویی باعث شروع شستشو ظرفشویی میگردد، در صورتی که پمپ

علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

در وهله اول باید مشخص شود که صفحه نمایش کار می‌کند یا مشکل فقط از دکمه هاست.

اگر صفحه نمایش مشکل داشته باشد ممکن است ایراد از برق دستگاه باشد و یا نیاز باشد که تاچ پد و کنترل پنل تعویض گردند.

علت دیگر بروز این مشکل، خرابی برد کنترل اصلی است که تمام فعالیت های داخل دستگاه را کنترل می‌کند.

بوی بدی از داخل ماشین ظرفشویی می آید

گاهی ممکن است بوی بدی که از داخل ماشین ظرفشویی تان احساس می کنید، شما را از شستسوی ظروف خود با ماشین ظرفشویی پشیمان کند. در این مواقع به یاد داشته باشید که اگر رسیدگی نکنید، این مشکل به مرور تشدید شده و بوی تعفن از داخل ظرفشویی تان بلند خواهد شد.

یکی از دلایل بوی بد داخل ظرفشویی، گرفته شدن فیلتر تخلیه توسط پسماندها و ذرات باقیمانده غذایی است. گاهی این ذرات غذایی در سوراخ های بازوهای آبپاش قرا گرفته و علاوه بر مسدود شدن آنها، پس از مدتی موجب ایجاد بوی نامطبوع در داخل دستگاه می شود

چرا قرص ماشین ظرفشویی حل نمیشه؟

علت های احتمالی: خرابی دریچه ورودی مسدود شدن در دیسپنسر مسدود یا شکسته شدن بازوی اسپری خرابی پمپ گردش آب

دوره های آموزشی

مقالات کاربردی

ورود به باشگاه کارآموزان

برای ورود حتما نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید

نکته: نام کاربری و رمز کد ملی شما می باشد